RPA، جایگزینی ربات‌های نرم افزاری به جای نیروی انسانی (بخش اول) – پرشین کالا | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی پرشین کالا، RPA مخفف سه کلمه Robotic Process Automation به معنی خودکار سازی فرایندهای رباتیک است. زمانی که به کمک برنامه نویسی یا نرم افزارهای ربات ساز، امور و فرایندهای نرم افزاری را به گونه‌ای خودکارسازی نماییم که برای انجام مجدد آن امور دیگر نیازی به نیروی انسانی نباشد، اصطلاحاً می‌گویند در آن بخش RPA پیاده سازی شده است. به بیان ساده‌تر، RPA جایگزینی ربات‌های نرم افزاری به جای انسان است.

حدود ۱۵ سال از زمان ساخت اولین ربات‌های نرم افزاری می‌گذرد و امروزه نرم افزارهایی وجود دارند که می‌توانند در زمان کوتاهی بدون نیاز به دانش برنامه نویسی یک ربات نرم افزاری دقیقاً مطابق با نیازتان تولید کنند. نرم افزارهایی نظیر Automation-Anywhere، UiPath ، نرم افزار ایرانی Virtual-User و … که به نرم افزارهای ربات سا ز معروف هستند. در چنین نرم افزارهایی شما ابتدا امور مورد نظرتان را به همان ترتیب و همان روشی که قصد دارید انجام شوند برای آنها تعریف می‌کنید، سپس آنها یک فایل ربات در اختیار شما قرار می‌دهند که اگر آن را اجرا کنید خودش تمام امور تعریف شده را به طور خودکار، یکی پس از دیگری به اجرا در می‌آورد.

تمام ربات سازهای امروزی، قابلیت شناسایی اجزاء ویندوز و صفحات وب را داشته و می‌توانند با هوشمندی قابل توجه‌ای که دارند روی دکمه‌های صحیح کلیک کنند، فرم‌ها را بدون اشتباه تکمیل نمایند، فایل‌ها یا اطلاعات را به درستی جابجا کنند و بسیاری از امور دیگر که شما را شگفت زده خواهند کرد.

اگر تاکنون با نرم افزارهای ربات ساز کار نکرده‌اید زمانش رسیده که نگاهی به این دسته نرم افزارهای جالب و کاربردی بیاندازید.

می‌توانید با مراجعه به سایت ایرانی نرم افزار کاربر مجازی شروع کنید و درباره نرم افزارهای ربات ساز کسب اطلاعات نمایید.

سایت نرم افزار ربات ساز کاربر مجازی (Virtual User)

درباره مزایای استفاده از ربات‌های نرم افزاری، توضیحات زیر که از سایت نرم افزار کاربر مجازی نقل و قول شده، جالب توجه است؛

مزایای استفاده از ربات‌های نرم افزاری

کاهش پرسنل با جایگزین کردن ربات بجای انسان و آزاد کردن وقت متخصصین برای انجام امور مهمتر و فنی‌تر

جلوگیری از تقلب و دستکاری در ثبت اطلاعات، با سپردن امور ثبتی به ربات‌ها

حذف هزینه‌ها و خسارات ناشی از اشتباهات انسانی، به خاطر اجرای بدون اشتباه امور بوسیله ربات

تسریع امور و افزایش بازدهی و بهره وری کلی سازمان بخاطر کار ۲۴ ساعته ربات‌ها بدون خستگی و افت کیفیت

ربات‌ها قادرند بسیار سریع‌تر از انسان‌ها، به صورت ۲۴ ساعته ۷ روز هفته، بدون خستگی و کوچک‌ترین خطا یا اشتباه، بدون دخل و تصرف در ثبت اطلاعات، بدون افت کیفیت و بدون نیاز به حقوق یا مرخصی برای سازمان‌ها کار کنند که مزایای چشمگیری را برای یک سازمان به همراه خواهد داشت.

اما پاسخ به یک سوال مهم…

آیا ربات‌های نرم افزاری واقعاً می‌توانند در یک فرایند نرم افزاری تمام امور و تصمیم گیری های انسانی را خودشان مدیریت کنند؟

زمانی ربات‌های نرم افزاری به اوج ارزش خود می‌رسند که بتوانند در امور مختلف به طور کامل جایگزین انسان شده و هوشمندی لازم برای تصمیم گیری در شرایط مختلف را دارا شوند.

همانطور که گفتیم بیش از ۱۵ سال از عمر اولین ربات‌های نرم افزاری می‌گذرد و در گذر این زمان، پیشرفت‌های بسیاری در رابطه با هوشمندسازی آنها اتفاق افتاده است و شاید بتوان گفت که امروزه ربات‌های نرم افزاری در بسیاری از امور نرم افزار و تصمیم گیری‌های مورد نیاز برای آن، می‌توانند به صورت ۱۰۰% جایگزین انسان شوند!

ربات سازهای امروزی می‌توانند از فرایندهای شرطی به نحوی شایسته بهره ببرند، به عنوان مثال می‌توانند تعیین کنند در صورت اجرای موفقیت آمیز یک دستور چه اتفاقی رخ دهد یا اگر آن دستور با مشکلی مواجه شد ربات چه عکس العملی نشان دهد. این ربات‌ها دارای امکانات متغیّر پذیری هستند تا با شرایط مختلف هماهنگ شوند. همچنین می‌توانند منتظر موارد خاصی بمانند و در زمان وقوع رویداد واکنش مناسب نشان دهند. مثلاً منتظر باز شدن یک پنجره یا تیک دار شدن یک گزینه شده و در زمان وقوع این رویدادها، دستورات خاصی را به اجرا درآورند.

شاید این موارد هوشمندی در مقابل هوش انسان بسیار کوچک به نظر برسند، اما همین موارد و دیگر امکانات ریز و درشتی که نرم افزارهای ربات سازی امروزی دارند در دستان یک متخصص ربات سازی معجزه می‌کنند! کافی است نمونه پروژه‌هایی که شرکت‌های سازنده ربات‌های نرم افزاری برای سازمان‌های مختلف پیاده سازی کرده‌اند و یا ربات‌های آماده‌ای که برای مصارف عمومی طراحی نموده‌اند را مورد مطالعه و آزمایش قرار دهید تا هوشمندی‌های شگرف آنها را در عمل ملاحظه نمایید.

برای مشاهده نمونه‌ها می‌توانید به وبسایت نرم افزارهای Automation-Anywhere، UiPath و Virtual-User مراجعه نمایید. هر ۳ نرم افزار دارای نسخه آزمایشی رایگان و قابل دانلود هستند و فیلم‌های آموزشی متعددی نیز در وبسایت آنها وجود دارد تا به شما کمک کنند قبل از خریدشان با امکانات آنها به طور کامل آشنا شوید. می‌توانید از این فرصت (یعنی وجود نسخه آزمایشی رایگان) برای تست و آشنایی بیشتر با نرم افزارهای RPA استفاده کنید.

کدام نرم افزارها در این زمینه بهترین هستند؟

امروزه نرم افزارهای متعددی برای تولید ربات‌های نرم افزاری وجود دارند و با توجه به امکانات متعددی که ارائه می‌دهند انتخاب از بین آنها کمی دشوار است. ما در این مقاله سه نمونه نرم افزار ربات ساز را معرفی کردیم برای هر یک دلیل خاصی داشته‌ایم.

۱- نرم افزار ربات ساز Automation Anywhere پرچمدار و قدیمی ترین نرم افزار در این حوزه است که پروژه‌های بسیار بزرگی در کشورهای مختلف پیاده سازی کرده است.

۲- نرم افزار UiPath باپشتوانه‌ترین است زیرا موسس این شرکت از برنامه نویسان ارشد مایکروسافت بوده و سرمایه گذارن متعددی نظیر شرکت آلفابت که از شرکت‌های مادر گوگل محسوب می‌شود در آن سرمایه گذاری کرده اند.

۳- نرم افزار کاربر مجازی به دلیل ایرانی و فارسی بودن و ربات‌های محبوب آن (ربات اینستاگرام، ربات سئو، ربات پیام گذار در سایت‌ها و…)

اگر بخواهیم بهترین نرم افزارها در این حوزه را معرفی نماییم باید پارامترهای متعددی را در نظر بگیریم که از حوصله این مقاله خارج است؛ لذا به معرفی نرم افزارهای سرشناش در ایران و جهان بسنده کرده ایم.

پایان بخش اول معرفی صنعت RPA در ایران و نرم افزارهای فعال در این زمینه.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و پرشین کالا در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code