پوشش ضدحریق چیست/گیلان‌میکا پیشرو در تولید پوشش‌های ضدحریق – پرشین کالا | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی پرشین کالا،  “ایمنی” واژه ­ای است که به موارد بسیاری اطلاق می­گردد و نقش پررنگی را در تمام جوانب زندگی افراد ایفا می­کند. محصولات و خدمات بسیاری به منظور پاسخ دهی به این نیاز بشر، به وجود آمده­اند؛ که از آن جمله می توان به پوشش ضد حریق و یا پوشش های مقاوم به آتش اشاره کرد.

پوشش ضدحریق (Fire Proof)  در کنترل تخریب حریق به منظور کاهش خسارت های جانی و مالی احتمالی در هنگام آتش سوزی یکی از الزامات امروزه سازه های بزرگ همانند بیمارستان ها، مدارس و موسسات آموزشی، مراکز تفریحی و خرید، برج های مسکونی و ساختمان های صنعتی خصوصا در حوزه نفت و گاز و انرژی هستند.

پوشش های ضد حریق برای سازه های بتنی و یا فلزی متفاوت است. همچنین هر نوع از پوشش ضدحریق نیازمند مشخصات کاملا دقیق برای مقاومت در درجه حرارت های مختلف گرما است. به بیانی ساده، وظیفه پوشش های ضد حریق بالابردن مقاومت اسکلت ها و یا ستون ها در هنگام آتش سوزی در سازه ها می باشد.

در واقع پوشش های ضدحریق با پایدارسازی سازه و جلوگیری از گسترش تخریب ناشی از حریق برروی دیوارها زمان بیشتری را برای عملیات نجات و گریز در حین آتش مهیا می سازند.

انواع پوشش های ضدحریق یا مقاوم در برابر حریق برای سازه های فلزی عبارتند از:

· مواد پاششی معدنی Spray Mortars

· رنگ های منبسط شونده  Pain Intumescent

· بوردها و پنل های ضد حریق Fire Protection Board

پوشش های ضد حریق معمولا از جنس ماده ی معدنی ورمیکولیت (به عنوان ماده اصلی)، پرلیت، کربنات کلسیم، گچ و سیمان، مواد حباب زا تشکیل می شوند.

ترکیب پوشش ضد حریق معدنی پاششی، بر پایه مواد معدنی نسوز است. پوشش مواد پاششی معدنی ضد حریق به دلیل مقاومت حرارتی بسیار بالا و ضریب رسانایی گرمایی بسیار پایین، روند انتقال حرارت به سازه را کاهش داده و باعث ایجاد زمان تاخیر در فروپاشی سازه در حدود  ۲ تا  ۴ ساعت، در برابر حریق می‌شود.

از جمله خصوصیات ورمیکولیت به عنوان ماده اصلی معدنی در پوشش های ضد حریق می توان به حجم دهندگی، سبک کنندگی، ضدحریق بودن، نسوزندگی و عایق بودن اشاره کرد.

شرکت گیلان میکا به عنوان پیشرو در تولید پوشش های ضدحریق در ایران با حدود نیم قرن تجربه، از ماده معدنی ورمیکولیت استخراج شده از معدن خود در بخش های شمالی ایران برای تولید پوشش های ضد حریق و عایق های حرارتی و صوتی استفاده می کند.

انواع پوشش های ضدحریق برپایه ورمیکولیت برای محیط زیست مضر نبوده و به علت داشتن پایه معدنی، نه تنها به محیط زیست صدمه  نمی زند بلکه در مقایسه با انواع وارداتی آن دارای کیفیت بالاتر و قیمت مناسب تر نیز است.

علت استفاده از ماده معدنی ورمیکولیت در تولید پوشش های ضد حریق این است که بر اثر حرارت، آب داخل ورمیکولیت (ماده اصلی پوشش های ضد حریق) تبخیر شده و موجب منبسط شدن این ماده معدنی و به وجود آمدن قابلیت هایی در این کانی می شود از جمله قابلیت های منحصر به فرد این ماده معدنی بر اثر حرارت عبارتند از : عدم تبخیر گازهای مضر در مواجهه با آتش، مقاومت در برابر آتش، و بی بو بودن، و تجزیه پذیری در محیط زیست.

دو نوع پوشش ضد حریق بر پایه ورمیکولیت توسط شرکت گیلان میکا تولید می شوند که عبارتند از: ورمیکس (Vermix)و ورمیفایر(Vermifire)

ورمیکس ها پوشش عایق حرارتی ، صوتی، و نسوز با پایه گچی و یا سیمانی هستند که در انبوه سازی سطوح داخلی سازه ها کاربرد دارند.

گروه محصولات ورمیکس علاوه بر اینکه پوشش ضد حریق هستند، عایق حرارتی و صوتی نیز می باشند و تا ۱۲۰۰درجه سانتیگراد مقاومت دارند.

ورمیفایرها پوشش های ضد حریق با پایه گچی یا سیمانی هستند که برای مقاوم سازی سازه های فلزی و بتنی در برابر حریق استفاده می شوند. نوع مشخصی از ورمیفایر به نام (Vermifire- C ۶۰۰) به علت مقاومت بسیار بالا، برای آتش هیدروکربنی در صنایع نفت و گاز، پالایشگاه ها و پتروشیمی استفاده می شود.

شایان ذکر است که کلیه پوشش های ضد حریق شرکت گیلان میکا این قابلیت را دارند که به مدت ۶۰ تا ۱۸۰ دقیقه از انتقال گرما جلوگیری کنند.

نوع دیگری از پوشش های ضد حریق مخصوص کابل ها هستند که به آنها رنگ ضد حریق هم گفته می شود.

پوشش هایی که بر روی کابل ها برای حفاظت در زمان آتش سوزی اعمال می شوند به دو دسته تقسیم می شوند:

 پوشش های تاخیر انداز آتش کابل

این محصولات در زمان آتش سوزی، بصورت یک عامل گرماگیر عمل کرده و پیشروی شعله را بر روی کابل به تاخیر می اندازد.

 پوشش های ضد حریق کابل

این محصولات بر روی کابل لحاظ می شوند که در زمان آتش سوزی منبسط شده و یک لایه حرارتی در برابر آتش ایجاد می کند که از انتقال حرارت آتش به کابل و سوختن کابل جلوگیری می کند.

استفاده از پوشش ضد حریق در ساخت  ساختمان ها و برج های بلند، مراکز آموزشی، سالن های سینما، مراکز تجاری و اداری، مراکز درمانی و مراکز تفریحی و ورزشی به منظور افزایش ایمنی قویا توصیه می شود.

امید است مدیران پروژه های ساختمانی (مسکونی و صنعتی) و شرکت های مشاورساخت و ساز با بالا بردن دانش خود در کلیه جوانب ایمن سازی سازه ها، پوشش های ضد حریق در ایمن سازی، جلوگیری و محافظت از گسترش آتش سوزی در سازه ها در آینده ایی نزدیک نقش پررنگ تری ایفا نمایند.

این مطلب، یک خبرآگهی بوده و پرشین کالا در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code