جزییات تازه از شروط دادستانی برای درج نرخ مسکن در سایت‌ها – پرشین کالا | اخبار ایران و جهان

به گزارش پرشین کالا، از ۱۱ اردیبهشت ماه که به دستور دادستانی و اعمال قانون از سوی پلیس فتا، قیمت مسکن و خودرو از روی اپلیکیشن‌های موبایلی و سایت‌های آگهی‌های اینترنتی برداشته شد تا کنون، هنوز هیچ یک از این سایت‌ها اقدام به درج مجدد قیمت مسکن نکرده‌اند.

علی رغم برگزاری نشست‌های متعدد میان نمایندگان دادستانی، پلیس فتا، اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی، اتحادیه مشاوران املاک و چند سایت درج آگهی قیمت مسکن، هنوز قیمت‌ها به این سایت‌ها بازنگشته و فعالان کسب و کارهای مجازی هنوز نتوانسته‌اند درباره نحوه انتشار قیمت مسکن به جمع‌بندی برسند.

این در حالی است که بسیاری از دست اندرکاران بازار مسکن از جمله رئیس و نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک و همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس از اقدام دادستانی در خصوص ممانعت از درج آگهی بازار مسکن استقبال کرده و آن را عامل رفع التهاب قیمت در بازار مسکن دانسته اند اما معتقدند این موضوع می‌تواند در کوتاه مدت مؤثر باشد و در بلند مدت برای جلوگیری از تکرار التهاب در این بازار، باید اقدامات اساسی از سوی دولت انجام شود و با استفاده از ابزارهای مالیاتی (مالیات بر عایدی سرمایه) دست دلالان برای همیشه از این بازار کوتاه شود.

در همین ارتباط رضا اربابیان، مدیرعامل یکی از اپلیکیشن‌های موبایلی درج قیمت مسکن در نشستی خبری اظهار داشت: اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های درج آگهی‌ها به دنبال ایجاد شفافیت در بازار هستند و یکی از بهترین اقدامات، تعیین نرخ کارشناسی برای کالاهایی است که قرار است در بازارهای خودرو و مسکن از طریق فضای مجازی به فروش برسند.

وی ادامه داد: در جلساتی که نمایندگان پلتفرم‌ها با دادستانی و نمایندگان اتحادیه مشاوران املاک داشته اند، قرار شد از بانک اطلاعات وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن به عنوان ملاک و معیار تعیین نرخ مسکن استفاده شود تا قیمت‌ها بر مبنای آن در آگهی‌های فروش مندرج در اپلیکیشن‌ها درج شود.

فعال کسب و کار مجازی بخش مسکن افزود: هنوز نتوانسته ایم با نمایندگان دادستانی و اتحادیه مشاوران املاک در خصوص سازوکار بازگشت قیمت به پلتفرم‌ها به نتیجه برسیم. از همین رو زمان بازگشت قیمت‌ها به آگهی‌های خرید و فروش مسکن مشخص نیست.

شروط کامل دادستانی برای درج نرخ مسکن در اپلیکیشن‌ها

وی با بیان اینکه بیشتر آگهی دهندگان بخش مسکن به اپلیکیشن‌ها، مشاوران املاک هستند، تصریح کرد: قرار است لیست تمام مشاوران املاک مجاز را اتحادیه مشاوران املاک در اختیار اپلیکیشن‌ها قرار دهد تا هر کدام بر اساس سطح دسترسی خود، اقدام به انتشار آگهی کنند و بتوانیم مشاورانی که بالاتر از نرخ اعلامی هر منطقه از سوی وزارت راه و شهرسازی، اقدام می‌کنند، شناسایی کرده و از انتشار آگهی‌های مخل بازار جلوگیری کنیم.

به گفته عضو اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی، قرار است در کنار قیمت مورد نظر از سوی آگهی دهنده، قیمت ملک با مشخصات مشابه در محله و منطقه مشابه که در سه ماه گذشته در سامانه املاک وزارت راه و شهرسازی ثبت شده، درج شود تا خریدار بتواند قیمت ملک مورد آگهی را با قیمت معاملات مسکن در آن محله مقایسه کند.

اربابیان یادآورد شد: آنچه سبب شد تا در بازار املاک و مسکن در هفته‌های اخیر التهاباتی ایجاد شود، ورود دلالان بود و اینکه گفته می‌شود اپلیکیشن‌های موبایلی درج آگهی‌های خرید و فروش مسکن، از افزایش قیمت‌ها منتفع می‌شوند، صحت ندارد.

وی خاطرنشان کرد: قرار است در سیستم جدید درج آگهی برای جلوگیری از انتشار آگهی‌های جعلی قیمت مسکن، در کنار آدرس و مشخصات ملکِ آماده فروش، کد پستی واحد مسکونی را هم قرار دهیم تا دلالان نتوانند با استفاده از آگهی‌های جعلی، قیمت مسکن را افزایش دهند. ضمن اینکه از طریق سامانه کد رهگیری نیز به دیتابیس معاملات مسکن اتحادیه مشاوران املاک متصل خواهیم شد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code